PL EN
Lilijka Hufiec Harcerzy na Podbeskidziu im. Armii Krajowej

W najbliższym czasie

Brak wpisów w terminarzu do wyświetlenia.

Więcej w terminarzu

Funkcje Domu Harcerskiego

Nasz dom ma zapewnić:

  1. godziwe warunki codziennej działalności. Drużyny harcerskie i wędrownicze oraz gromady zuchowe zyskają własne miejsce cotygodniowych zbiórek – harcówkę, którą będą mogły wedle własnych potrzeb urządzić i korzystać z niej bez ograniczeń, stawianych przez gospodarzy (narzucona godzina, dzień zbiórki, brak stałego dostępu do pomieszczeń). Planujemy także wygospodarowanie większej sali, nadającej się na organizację uroczystości, gromadzących harcerzy oraz zaproszonych gości, czy okolicznościowych zbiórek całego środowiska. Chcemy zadbać o to, by wykończenie, aranżacja i wyposażenie naszej nowej siedziby umożliwiało stworzenie prawdziwie harcerskiej atmosfery. Marzymy o dobrze zabezpieczonym kominku.
  2. miejsce na stale prowadzone kursy i szkolenia. Praca wychowawcza z dziećmi i młodzieżą wymaga nieustannego kształcenia nowych pokoleń instruktorów, drużynowych oraz zastępowych. Pragniemy wykorzystać udostępniony nam obiekt do organizacji kursów metodycznych i instruktorskich. Myślimy o wyposażeniu go w sprzęt audiowizualny, pozwalający na skuteczną prezentację materiałów szkoleniowych. Nie chodzi nam o typową salę szkoleniową, lecz raczej o miejsce, które umiejętnie łączy tradycję i harcerską atmosferę z nowoczesnością.
  3. stała ekspozycja archiwaliów z czasów I i II wojny światowej. Chcąc uczyć umiłowania Ojczyzny oraz przekazywać wiedzę nt. historii Polski, planujemy gromadzić materiały archiwalne i upowszechniać bohaterskie dokonania naszych przodków.
  4. zaplecze do kształtowania samodzielności, co zakłada metoda harcerska. W jednym z pomieszczeń planujemy stworzyć warsztat, dzięki któremu będzie możliwe organizowanie zbiórek rozwijających umiejętności techniczne, a także samodzielne wykonywanie drobnych, niezbędnych napraw sprzętu obozowego i biwakowego. Warsztat będzie także bardzo pomocny w indywidualnym zdobywaniu stopni i sprawności harcerskich, wymagających często specjalistycznych urządzeń.
  5. pomieszczenia biurowe. Ponieważ Bielsko-Biała jest siedzibą władz Hufca Harcerek i Hufca Harcerzy na Podbeskidziu oraz Górnośląskiej Chorągwi Harcerzy, będziemy chcieli również odpowiednio urządzić biuro, które umożliwi realizowanie zadań administracyjnych – m.in. bezpieczne przechowywanie dokumentacji czy też organizację spotkań z rodzicami oraz partnerami.
  6. pomieszczenia magazynowe. Mamy nadzieję, że uda nam się stworzyć w domu lub w garażach przyległych do domu miejsce służące przechowywaniu zgromadzonego wyposażenia, takiego jak namioty, materace, apteczki, instrumenty muzyczne.

Dodatkowym atutem udostępnionego obiektu jest ogród, o który dbanie stwarza świetną okazję do wyrabiania u młodych ludzi poczucia odpowiedzialności i zdobywania nowych umiejętności.