PL EN
Lilijka Hufiec Harcerzy na Podbeskidziu im. Armii Krajowej

W najbliższym czasie

Brak wpisów w terminarzu do wyświetlenia.

Więcej w terminarzu

 

W II edycji Kręgu Dobroczynności zebrano kwotę: 10400 zł

Na spotkaniu w kwietniu 2014 roku wybrano projekty zaproponowane przez druhów i druhny Ze wszystkich przedstawionych pomysłów, na drodze dyskusji i głosowania, wybrano następujące, pod których tytułami można znaleźć opisy ich wykonania. W nawiasach podana jest jednostka odpowiedzialna za przeprowadzenie akcji.

1.Harcerska Grupa Rekonstrukcyjna Powstania Warszawskiego(1 Beskidzka Drużyna Harcerzy)

W kwietniu 2014r. od Kręgu Dobroczynności na nasz projekt otrzymaliśmy 3000zł. Nie czekając zbyt długo jeszcze tego samego wieczoru zamówiliśmy 34 repliki bluz- „panterek” powstańczych, oraz 18 replik niemieckich granatów ręcznych.

W tym czasie pierwszy raz w Bielsku-Białej ruszył „Budżet Obywatelski” do którego razem z hm. Bogumiłem Kanikiem zgłosiliśmy projekt patriotyczny odnoszący się do Harcerskiej Grupy Rekonstrukcyjnej. Wraz z pomocą bielskich „Maczkowców” przez ponad tydzień robiliśmy niemalże codzienne całodniowe akcje promocyjne podczas których rozkolportowaliśmy ok 30 tys. ulotek informacyjnych. Cała „Akcja Obywatel” wg nas zakończyła się dość sporym sukcesem, ponieważ naszemu projektowi do wygrania zabrakło 3 głosów w całym Bielsku-Białej. W następnych miesiącach już oficjalnie jako Harcerska Grupa Rekonstrukcyjna Powstania Warszawskiego braliśmy udział w Kanonizacji Jana Pawła II, obchodach 70-tej rocznicy zdobycia Monte Cassino, świątecznej akcji „Paczka” fundacji Wiarus, obozie harcerskim „Dzikie Mazury” oraz przede wszystkim w zlocie „Jutro Powstanie” w Warszawie w rocznicę wybuchu Powstania- na który dodatkowo dokupiliśmy sprzętu za kolejne 3 tys. zł (repliki karabinów, pistoletów i kolejne części umundurowania).

 

2.Harcerska Orkiestra Marszowa( 1 BDH)

W kwietniu 2014r. Od Kręgu Dobroczynności 1BDH otrzymała pieniądze na realizację projektu „Harcerska Orkiestra Marszowa”. Z tej okazji nawiązałem kontakt z moim przyjacielem- Tomkiem Kineckim- czechowickim muzykiem, świetnym perkusistą, którego umiejętności dydaktyczne i bardzo dobry kontakt z młodzieżą wydały mi się nieocenione przy pracy nad tym projektem.

Podczas spotkania z Tomaszem nakreśliliśmy dokładny kosztorys, oraz szukaliśmy instrumentów które będą najlepiej nadawały się do tego przedsięwzięcia. Okazało się że jest to bardzo skomplikowana misja- gdyż nie lada sztuką jest kupno dobrych egzemplarzy za względnie niską cenę- tak aby zaoszczędzić pieniądze na dodatkowe warsztaty umiejętności. Ponadto okazało się że Tomek na dłuższy czas musiał opuścić kraj by pracować jako perkusista w Dani. Wszystko to sprawiło że realizacja zadania mocno się opóźniła- do czego przyczynił się również fakt iż w tym czasie tak intensywnie działałem z drużyną że projekt rozciągnął się w czasie.

Na dzień dzisiejszy udało mi się nakłonić dwóch druhów ze swojej drużyny do ćwiczenia gry na werblu który jest dostępy, oraz skompletowaź listy instrumentów, oraz sklepów i wykonawców z którymi prowadzę rozmowy – tak by zakup był jak najbardziej przemyślany i mądry. Przewiduję że na początek roku 2015 zostaną zakupione pierwsze instrumenty, a do końca ferii zimowych odbędą się pierwsze warsztaty umiejętności. Do wakacji zostanie zakończone wybieranie i opracowywanie repertuaru, a za rok Harcerska Orkiestra Marszowa oficjalnie będzie brała udział w imprezach miejskich. Jest to projekt ambitny i wymagający sporo zaangażowania od wszystkich którzy do niego przystąpili, lub przystąpią- dlatego jeszcze dużo czasu musi minąć- ale na pewno warto.

 

3.Remont harcówki(XV BDHek i 4 BDH)

Harcówka 4 BDH i XV BDHek w wieży kościoła Andrzeja Boboli w Bielsku-Białej przez dłuższy okres była nieużyteczna, mało funkcjonalna. Drużyny nawiązały współpracę z parafią już w listopadzie 2011 roku; wówczas stan pomieszczeń w wieży pozostawiał wiele do życzenia (brak ogrzewania = zamarzające i pękające rury, zalania, brud, zbędne sprzęty). Drużyny usiłowały własnymi siłami podjąć próby remontu, lecz nigdy nie udało się doprowadzić harcówki do takiego stanu, w którym zastępy mogłyby bezpiecznie i chętnie robić tam zbiórki. Dzięki dofinansowaniu z Kręgu Dobroczynności odświeżono wygląd pomieszczenia np. poprzez pomalowanie ścian, umeblowanie, jak i również poprawiono jej stan techniczny. Dotychczasowymi problemami były niska temperatura, wysoka wilgotność czy brak wentylacji; dzięki uzyskanym środkom uruchomiono dwa elektryczne grzejniki i usprawniono działanie wentylacji. Teraz harcówka stała się przyjemny miejscem, gdzie zastępy chętnie organizują swoje zbiórki.

4.Dofinansowanie wyjazdu dla harcerek na obóz i zlot w Warszawie(Hufiec Harcerek na Podbeskidziu)

Dzięki hojności Kręgu Dobroczynności po obozie cały Hufiec Harcerek na Podbeskidziu w składzie 35 osób udał się do Warszawy na ogólnopolski zlot harcerski "Jutro Powstanie" z okazji 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Było to świetne zwieńczenie naszego obozu o tematyce powstańczej oraz niezwykłe przeżycie dla harcerek, które w większości po raz pierwszy były w stolicy i mogły zobaczyć tysiące harcerzy w jednym miejscu. Podczas Zlotu czekało na nas wiele atrakcji, m.in. służba podczas obchodów rocznicy, gra miejska, spotkania z Powstańcami, zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego i defilada ulicami miasta. Za wsparcie bardzo dziękujemy!

5. Dofinansowanie zakupu części elektrotechnicznych( Sekcja Majsterkowicza)

Zakup części potrzebnych do zmontowania zdalnie sterowanej platformy jeżdżącej.