PL EN
Lilijka Hufiec Harcerzy na Podbeskidziu im. Armii Krajowej

W najbliższym czasie

Brak wpisów w terminarzu do wyświetlenia.

Więcej w terminarzu

Drodzy Rodzice!

Dla nas, instruktorów ZHR, harcerstwo to coś więcej niż tylko organizacja wolnego czasu dla dzieci i młodzieży. To sposób na życie, który chcemy propagować i udoskonalać.

Misja

Podstawowym zadaniem harcerstwa jest pomoc rodzicom i szkole w procesie wychowania młodego człowieka. Jesteśmy przekonani, że metoda harcerska jest wyśmienitym narzędziem do realizacji tego celu.

Dlaczego? Dzieje się tak, gdyż nasze działania bazują na naturalnych potrzebach i zachowaniach dzieci w wieku harcerskim. Przykładowo okres ok. 10 - 13 lat to czas tworzenia się "podwórkowych band". Harcerstwo zaadaptowało tę naturalną właściwość tworząc zastępy pod wodzą odpowiedniego "szefa" - zastępowego. Chłopcy zazwyczaj interesują się militariami - zatem nosimy zielone mundury, organizujemy "wojskowe" gry terenowe i uczymy się musztry. Inne przykłady można by wymieniać tu bez końca.

Naszą rolą jest "jedynie" odpowiednie nakierowanie podopiecznymi i stosowny przykład osobisty.

Ponadczasowe wartości

Harcerstwo opiera się na wartościach opisanych w naszym Prawie i Przyrzeczeniu. Są to między innymi: patriotyzm, wiara, prawdomówność, braterstwo, służba i ofiarność. Nasze działania pomagają także wyćwiczyć samodzielność, zaradność, obowiązkowość, umiejętność współdziałania w grupie, przedsiębiorczość i wiele innych. Aby zapewnić atrakcyjność naszych działań nigdy nie mówimy o ideach wprost - za wyjątkiem szczególnych momentów, jak np. gawęda na obrzędowym ognisku.

Dla młodego człowieka harcerstwo to prawdziwa szkoła życia - potok, który należy pokonać jest rzeczywistą przeszkodą, a nocna warta realnym wyzwaniem. W taki sposób kształtują się najsilniejsze charaktery.

Efekty

Przez szeregi Hufca Harcerek oraz Hufca Harcerzy na Podbeskidziu przewinęły się już tysiące osób. Metoda harcerska nie zakłada, aby być członkiem organizacji do końca życia. Mimo tego druhny i druhowie, którzy byli z nami przez dłuższy okres czasu, wyróżniają się na tle otoczenia. Są to osoby przedsiębiorcze, mają silnie wykształcone poglądy i niezachwianą postawę osobistą. To wspaniałe matki i odpowiedzialni ojcowie. Jeszcze nie spotkaliśmy byłego członka harcerstwa, który nie wspominałby tych lat z charakterystycznym sentymentem w oczach...

Całym życiem

Harcerstwo, choć często ubrane w zabawne formy pracy, jest czymś, co traktujemy zupełnie serio. Inne podejście byłoby absurdem, biorąc pod uwagę ile czasu poświęcamy naszej służbie. Dążenie do doskonałości nie jest procesem, który porzucamy zdobywszy pierwszy ze stopni instruktorskich. Aby zostać autorytetem potrzebne jest ciągłe samodoskonalenie - w myśl słów Sylwetki Harcerza Rzeczypospolitej.

Biorąc nasze idee zupełnie na poważnie, oczekujemy od Państwa pomocy we wspólnej pracy nad rozwojem Waszych pociech. Głęboko wierzymy, że nasze wysiłki przyniosą wtedy wspaniałe rezultaty!