PL EN
Lilijka Hufiec Harcerzy na Podbeskidziu im. Armii Krajowej

W najbliższym czasie

Brak wpisów w terminarzu do wyświetlenia.

Więcej w terminarzu

Kategoria: ZHR Bielsko-Biała, Harcerze, Harcerki

Tydzień obchodów 100-lecia Niepodległości Polski w środowisku ZHR na Podbeskidziu

W roku Jubileuszowym obchody będą trwać tydzień i rozpoczną się 4 listopada, a zakończą uroczystościami miejskimi 11 listopada.

Po raz kolejny środowisko ZHR świętuje Dzień Niepodległości Polski. W roku Jubileuszowym obchody będą trwać tydzień i rozpoczną się 4 listopada, a zakończą uroczystościami miejskimi 11 listopada.

Wydarzenie w dniu 4 listopada składać się będzie z dwóch części: otwartej dla wszystkich zainteresowanych oraz zamkniętej, przeznaczonej dla zaproszonych gości. Zostało ono objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Jacka Krywulta.

W tym dniu spotykamy się o godz. 16.00 na Placu Wolności w Bielsku-Białej, pamiętając o tym, że  dnia 26 sierpnia 1914 r. uroczyście wymaszerował stamtąd 87-osobowy oddział „Sokoła” walczący w Legionach Polskich. Natomiast w lutym 1915r. na Placu Józef Piłsudski odbierał defiladę I Brygady Legionów Polskich.

Z Placu Wolności wyruszymy w asyście orkiestry harcerskiej do Katedry Św. Mikołaja. O godz. 17.00 odbędzie się tam Msza Św. w intencji Ojczyzny koncelebrowana przez Ks. Prof. Biskupa Romana Pindla. Następnie, ok. godz. 18.15 na Rynku w Bielsku, odbędzie się uroczysty Apel Harcerski. Środowisko harcerskie przygotowało 100 flag biało-czerwonych na drzewcach z pamiątkowym grawerem, które zostaną rozdane uczestnikom wydarzenia. Do uczestnictwa w przemarszu, Mszy Św. oraz Apelu harcerze serdecznie zapraszają mieszkańców miasta, sympatyków harcerstwa i wszystkich tych, których sercom droga jest Polska.

Następnie odbędzie się spotkanie dla zaproszonych gości na dziedzińcu Zamku Książąt Sułkowskich. W planie spotkania jest wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, wykład historyczny, multimedialna prezentacja przyszłego Domu Harcerskiego oraz poczęstunek. Uczestnikami będą kombatanci II wojny światowej, wolontariusze i darczyńcy ZHR, harcerki, harcerze, zuchy, ich rodziny i przyjaciele oraz inni zaproszeni goście.

Zwracamy się z prośbą o wsparcie finansowe działań podejmowanych przez ZHR w Bielsku-Białej, a w szczególności remontu i wyposażania przyszłego Domu Harcerskiego. W trakcie uroczystości w dniu 4 listopada będzie można dokonać wpłat kartą płatniczą.