PL EN
Lilijka Hufiec Harcerzy na Podbeskidziu im. Armii Krajowej

W najbliższym czasie

Brak wpisów w terminarzu do wyświetlenia.

Więcej w terminarzu

Kategoria: Harcerki
Autor: Joanna Biesok

Turniej zastępów Hufca Harcerek

W słoneczna niedzielę, 19 maja, zastępy drużyn żeńskich z bielskiego środowiska harcerek wzięły udział w wyjątkowym turnieju.

Wyjątkowym, ponieważ w przeciwieństwie do oklepanych gier miejskich odbył się w on całości na wysokości ok.900 m n.p.m. w okolicach wierzchołka jednego z beskidzkich szczytów - Magurki. Zastępy wyruszyły na górską wędrówkę wcześnie rano, z trzech różnych szlaków, by o godzinie 10.30 rozpocząć harcerskie zmagania. Każdy ze startujących patroli miał swój bratni zastęp z innej drużyny, o którym miał dowiedzieć się jak najwięcej podczas wspólnego przemierzania szlaku. Wiedza ta była sprawdzana na szczycie i to od niej w dużej mierze zależało, jak potoczą się dalsze losy turnieju. Przydatną umiejętnością na grze było precyzyjne wyznaczenie azymutów, gdyż lokalizacja wszystkich punktów była podana w stopniach i parokrokach liczonych od umownego grubego buka na środku magurskiej polany. Zadania, jakie wykonywały harcerki sprawdzały głównie ich wiedzę oraz umiejętności z zakresu technik harcerskich, jak i zaradność, współpracę, logiczne myślenie, sprawność fizyczną, pamięć...

Wszystkie zastępy spisały się zadowalająco, różnice punktowe między zwycięskimi patrolami były naprawdę niewielkie. Nagrodą dla trzech zastępów na podium (oprócz uścisku hufcowej ;) ) był namiot, łuk oraz kociołek turystyczny. Warto też wspomnieć, że zwycięski patrol otrzymał jedyny i niepowtarzalny Proporczyk Najlepszego Zastępu Hufca na czas jednego roku, tj. do kolejnego turnieju zastępów. Po podliczeniu zdobytych punktów, czołówka przedstawiła się następująco:
I miejsce - zastęp Jutro ( IX BDH-ek im.Szarych Szeregów)
II miejsce - zastęp Wanta z ( XV BDH-ek)
III miejsce - zastęp Zawilce ( V BDH -ek)

Turniej zakończył się o godzinie 15.00 ciepłym posiłkiem, a następnie odbyła się harcerska msza polowa na szczycie Magurki, w której wzięły udział wszystkie drużyny bielskiego środowiska oraz sympatycy ZHRu. ;) Po mszy odbył się apel hufca i ognisko podsumowujące turniej zastępów zwieńczone wręczeniem nagród. Potem, w ostatnich promieniach popołudniowego słońca wspólnie powędrowaliśmy w dół żółtym szlakiem, zmęczeni, acz niewątpliwie zadowoleni z tak bogatej we wrażenia niedzieli. :)