PL EN
Lilijka Hufiec Harcerzy na Podbeskidziu im. Armii Krajowej

W najbliższym czasie

Brak wpisów w terminarzu do wyświetlenia.

Więcej w terminarzu

Kategoria: ZHR, Harcerze
Autor: pwd. Jerzy Gliwicki HO

Projekt "Trzej Generałowie"

organizowany przez Organizację Harcerzy ZHR

Logo projektu

W dniach 11-12 stycznia odbyła się konferencja inaugurująca projekt "Trzej Generałowie"

Projekt "Trzech Generałów" to wyzwanie polegające na chęci upowszechnienia wiadomości i przybliżenia wiedzy o Trzech polskich generałach i stojących za nimi rodakach, którzy marząc o wolnej Polsce przemierzali różne szlaki bojowe staczając przy okazji szereg bitew w trakcie których udowadniali bohaterstwo polskiego żołnierza.

W 2014 roku będziemy wspominali trzy wydarzenia, które stały się fundamentem pomysłu na projekt "Trzej Generałowie":

bitwa pod Monte Cassino (17 stycznia – 19 maja 1944) - o zwycięstwie zdecydował 2 Korpus Polski pod dowództwem gen. Władysława Andersa.

- bitwa pod Falaise (7 - 22 sierpnia 1944) w ramach lądowania w Normandii - udział 1 Dywizji Pancernej z gen. Stanisławem Maczkiem na czele.

bitwa o Arnhem w ramach operacji "Market Garden" - największej operacji powietrznodesantowej II wojny światowej (17 - 25 września 1944) - udział 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej pod dowództwem gen. Stanisława Sosabowskiego.

Podejmując się realizacji projektu "Trzej Generałowie", chcemy przybliżyć Polakom (szczególnie młodym) losy ich rodaków walczących na różnych frontach II Wojny Światowej. Chcemy znaleźć odpowiedzi na pytania o ich losy - zarówno wojenne, jak i powojenne. Chcemy odwiedzić miejsca związane z ich bohaterstwem i walką. Chcemy oddać Im cześć i zachować Ich w naszej pamięci.

Więcej na temat samego projektu jak i uczestnictwa w nim można znaleźć tutaj