PL EN
Lilijka Hufiec Harcerzy na Podbeskidziu im. Armii Krajowej

W najbliższym czasie

Brak wpisów w terminarzu do wyświetlenia.

Więcej w terminarzu

Kategoria: Harcerki, Harcerze, ZHR Bielsko-Biała

Największy projekt w historii naszego środowiska!

Przed naszymi druhami i druhnami stoi nie lada wyzwanie.

Historia bielskiego hufca ZHR rozpoczęła się 36 lat temu. Wprawdzie ZHR sformalizował swoje działania w 1989 roku, jednak już w roku 1981 „niepokorni” harcerze Podbeskidzia utworzyli 1 Beskidzką Drużynę Harcerzy „SZARA” im. Aleksego Dawidowskiego, która dała początek obecnemu Hufcowi Harcerzy na Podbeskidziu. Od tego czasu przez nasze środowisko ZHR przeszło około 2000 dziewcząt i chłopców. ZHR w Bielsku-Białej wychował niemalże 100 instruktorów i instruktorek.

Przez znaczną część tych lat bielskie hufce ZHR nie dysponowały żadnym własnym zapleczem lokalowym. Dzięki życzliwości różnych organizacji oraz kościołów harcerze korzystają z niewielkich pomieszczeń, próbując  je zaadaptować do swoich potrzeb. Nie jest to jednak łatwe, gdyż często są to pomieszczenia nieogrzewane, bez dostępu do toalety czy bieżącej wody, a niektóre zagrzybione. Konieczne jest zapewnienie miejsca, gdzie bez uszczerbku na zdrowiu będą mogły odbywać się harcerskie spotkania, zbiórki, narady, zebrania z rodzicami czy uroczystości.

Dużym utrudnieniem jest brak możliwości przechowywania dokumentacji, na co narzekają zarówno bielskie hufce, jak i Okręg Górnośląski ZHR, do którego przynależą. Nierzadko sponsorzy instytucjonalni wymagają zachowywania dokumentów do wglądu w celach kontrolnych przez okres kilku lat, co w obecnych warunkach wymusza przetrzymywanie dokumentów przez funkcyjnych lub osoby życzliwe ZHR. Jeszcze większe trudności mają harcerze z przechowywaniem zgromadzonego wyposażenia, takiego jak namioty, materace, apteczki, instrumenty muzyczne. Z trudem zdobyty majątek często niszczeje w niedostosowanych, wilgotnych pomieszczeniach.

Sytuację radykalnie zmieniła decyzja władz miasta Bielska-Białej, która w dniu 24 stycznia 2017 roku postanowiła otworzyć drogę ZHR do podpisania umowy na korzystanie z domu położonego przy ulicy Bystrzańskiej. Dzięki przychylności Prezydenta i Rady Miejskiej otrzymaliśmy możliwość, o której marzyły pokolenia podbeskidzkich harcerzy: stworzenia własnej przestrzeni, w której ponad stuletnia tradycja harcerska z powodzeniem spotka się z wyzwaniami, jakie stawia jej nowoczesny świat.

O tym co potrzebujemy do realizacji naszego celu można poczytać TUTAJ