PL EN
Lilijka Hufiec Harcerzy na Podbeskidziu im. Armii Krajowej

W najbliższym czasie

Brak wpisów w terminarzu do wyświetlenia.

Więcej w terminarzu

Kategoria: Harcerki, ZHR Bielsko-Biała

Kurs zastępowych Kuźnia 2015

Na przełomie sierpnia i września tego roku odbyła się już druga edycja Kursu Zastępowych Kuźnia.

Składała się ona z dwóch biwaków i ogniska poprzedzającego je. A ponieważ zeszłoroczna sprzedaż dżemów zakończyła się sukcesem, i tym razem kursantki musiały wykazać się talentem kulinarnym i zmysłem gospodarczym, piekąc i sprzedając ciasta. Dzięki tej akcji zarobkowej nie musiały one płacić za udział w biwakach kursowych.

Zastanawiacie się, kiedy najlepiej rozmawiać o obrzędowości? Oczywiście, w kręgu ogniska - przy którym kursantki spotkały się 30 sierpnia. Właśnie wtedy powstały 3 zastępy - Ignis (Julia Kalita - IX BDHek, Zuzanna Jasińska, Maja Grochalska - XV BDHek), Wigor (Patrycja Do??a - IX BDHek, Gabriela Cyran, Noemi Sza??aj, Antonina Palarczyk - XV BDHek) oraz Fenix (Magdalena Grzybek, Dominika Jurzak - IX BDHek, Julia Kantor - XV BDHek).

Stanica ZHP w Bierach w zeszłym roku tak przypadła do gustu zarówno kadrze, jak i kursantkom, że właśnie tam odbył się pierwszy wyjazd. Jak jednak sprawić by kolejne edycje nie były do siebie podobne? Komendantka Joanna Marczyk z pomocą w postaci vice-komendantki Ani Słowiak i oboźnej Rysi Holerek wpadły na świetny pomysł wykorzystania terenu i pogody (bo temperatura była jeszcze bardzo letnia!) - zaraz po dotarciu na miejsce wszystkie harcerki zabrały się za budowę szałasów, w których spędziły pierwszą noc. Wspominały to jeszcze na drugim biwaku, dwa tygodnie później! ;)

Dość intensywny program na pierwszym biwaku zaowocował przygotowaniem i przeprowadzeniem całkiem niezłych zbiórek w czasie drugiego. To właśnie one były jednym z najważniejszych zadań do wykonania podczas kursu.

Kolejny wyjazd odbył się w ostatni weekend września w Węgierskiej Górce. Do kadry dołączyła druga vice-komendantka Magdalena Pierlak. Prawie cała sobota minęła pod znakiem zbiórek, przygotowanych przez kursantki w parach lub trójkach. Zadanie zostało wykonane dobrze, na co dowodem są patenty, które każda z kursantek otrzymała nad ranem przy świetle pochodni w słynnym forcie Wędrowiec, pamiętającym bohaterską obronę naszych terenów w czasie II wojny światowej.

Ogromne podziękowania należy złożyć zastępowym - w przeważającej liczbie absolwentkom pierwszej edycji kursu, które w tym roku ponownie stworzyły zastęp Podkowa - Agnieszce Gnat, Hani Tupiec, Julii Szczurek i Sabinie Stankiewicz. To dzięki nim posiłki były smaczne i pożywne!

W niedzielę po powrocie do Bielska czekała na harcerki jeszcze jedna atrakcja specjalna. Wspólnie udał y się do kina na film Pilecki, podczas którego miały okazję poznać te części historii, której w szkołach się nie uczą. Mamy nadzieję, że każda osoba wyniosła z tego seansu coś wartościowego dla siebie. Dla odbiorcy sztuki filmowej właśnie to jest najważniejsze!